logo for solving-math-problems.com
leftimage for solving-math-problems.com

Algebra - Production Cost - Gourmet Baked Goods










































ms.smith sells gourmet baked goods to local specialty shops. she wants to offer a new product this fall. elegant chocalate cake will cost her $20.00 each to produce. rich toffee cake will cost 15 percent more.what is the production cost for toffe cake

Comments for Algebra - Production Cost - Gourmet Baked Goods

Click here to add your own comments

Jun 11, 2012
Production Cost - Gourmet Baked Goods
by: Staff



Answer:

Production Cost = $20 + (15%)*($20)

Production Cost = $20 + (.15)*($20)

Production Cost = $20 + $3

Production Cost = $23

>>> production cost for toffee cake = $23


Thanks for writing.

Staff
www.solving-math-problems.com

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Math Questions & Comments - 01.



Copyright © 2008-2015. All rights reserved. Solving-Math-Problems.com