logo for solving-math-problems.com
leftimage for solving-math-problems.com

Calculate & Compare Unit Price











































a 7- pound bag of dog food costs $11.75 while a 20- pound bag is priced at $18.99. what is the unit price for each bag?

Comments for Calculate & Compare Unit Price

Click here to add your own comments

Feb 09, 2011
Calculate & Compare Unit Price
by: Staff


The question:

a 7- pound bag of dog food costs $11.75 while a 20- pound bag is priced at $18.99. what is the unit price for each bag?


The answer:

The unit price for the 7- pound bag of dog food

Unit price = Total Cost/Total Units

Unit price = $11.75/7 pounds

Unit price = $1.68/1 pound

Unit price = $1.68 per pound


The unit price for the 20- pound bag of dog food

Unit price = Total Cost/Total Units

Unit price = $18.99/20 pounds

Unit price = $0.9495/1 pound

Unit price = 95 cents per pound



Thanks for writing.


Staff
www.solving-math-problems.com



Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Math Questions & Comments - 01.



Copyright © 2008-2015. All rights reserved. Solving-Math-Problems.com