logo for solving-math-problems.com
leftimage for solving-math-problems.com

Compare cost of water - bulk purchase vs tap















































Compare the cost of Bulk water purchase and storage to tap water purchase.

Month Litres of water per plant per day

April 0.25
May 0.5
June 1
July 1.5
August 1.7
Sept 0.75
Oct 0.5

20 plants

1 unit = 1000 litres

cost of 1 unit is 190 pence



Question is 'compare the cost of water with the cost of the tank'

Tank costs £397.99

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Math Questions & Comments - 01.



Copyright © 2008-2015. All rights reserved. Solving-Math-Problems.com