logo for solving-math-problems.com
leftimage for solving-math-problems.com

Math - Cost per Ounce











































how to find the average cost per ounce of prepackaged food

Comments for Math - Cost per Ounce

Click here to add your own comments

Oct 31, 2011
Math - Cost per Ounce
by: Staff


Question:

how to find the average cost per ounce of prepackaged food



Answer:


The cost per ounce can be found by dividing the total cost of a package item by the weight of the product in ounces.

For example, if a package of food costs $1.79 and the package label states that the product weighs 10 ounces:

Cost per ounce = $1.79 ÷ 10 ounces = 17.9 cents per ounce



Thanks for writing.

Staff
www.solving-math-problems.com


Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Math Questions & Comments - 01.



Copyright © 2008-2015. All rights reserved. Solving-Math-Problems.com