logo for solving-math-problems.com
leftimage for solving-math-problems.com

Measurement Word Problem

by Layla
(Canada)










































There are 12 students in the elevator. The elevator can Only carry 1ton. Should the students be worried? Explain

Comments for Measurement Word Problem

Click here to add your own comments

Jan 18, 2012
Measurement Word Problem
by: Staff


Question:

by Layla
(Canada)

There are 12 students in the elevator. The elevator can Only carry 1ton. Should the students be worried? Explain


Answer:

I assume that the 12 students are the only passengers in the elevator.

I also assume that weight is the only issue.

(There are no other potential problems: there is enough space and enough fresh air for all 12 students, none of the students have medical problems such as claustrophobia, students are not fighting, etc.)

1 ton = 2,000 pounds

2,000 ÷ 12 = 166.667 maximum average weight per student

Should the students be worried?

Probably not . . . if the passengers on the elevator are young students.

The average weight of each student includes everything the student brings with them such as a back pack, clothes, books, sports equipment, etc.

If this average weight is 166.667 pounds or less, the elevator is rated to carry the weight.

Since the elevator passengers are all students, the average weight per student will be highly dependent upon their age.

The average weight of primary school students (even with back packs and heavy winter clothes) will be much less than 166 pounds.

College students may weigh more than 166 pounds.

You can find the average weight of students by age on the following website:

http://www.halls.md/chart/height-weight.htm



Thanks for writing.
Staff

www.solving-math-problems.com


Oct 10, 2012
PLEASE HELP
by: Anonymous

TO WALLPAPER 4 WALLS 12SQ FT BY 8 SQFT THE ROLL OF PAPER HAS 72 SQ. YD @0.60 PER SQ YD WHAT IS THE COST?

Oct 10, 2012
WALLPAPER 4 WALLS
by: Staff


Hello Anonymous,


1 yard² = 9 ft²

(4 walls) * (12 ft * 8 ft per wall) = 384 ft² to be wallpapered

(384 ft² to be wallpapered) / (72 ft² per roll of paper) = 5 ⅓ rolls of paper

You must purchase 6 rolls of paper (you will have ⅔ of a roll of paper left over)

(72 ft² per roll of paper) / (9 ft² per yd²) = 8 yd² per roll of paper

Cost for 6 rolls of paper

(6 rolls of paper) * (8 yd² per roll of paper) * ($0.60 per yd²) = $28.80

The cost of the wallpaper = $28.80


Thanks for writing.
Staff

www.solving-math-problems.com


Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Math Questions & Comments - 01.



Copyright © 2008-2015. All rights reserved. Solving-Math-Problems.com